• Historia szkolnictwa w Wiślicy ma bardzo stare korzenie. Według tradycji, już w XV w., w Domu Długosza pobierali nauki synowie Kazimierza Jagiellończyka, których nauczycielem był właśnie słynny kronikarz.

W końcu XIX w. jak podano w „Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich”, w Wiślicy istniała szkoła początkowa, w której uczyło się 190 dzieci oraz 6 chederów, ( czyli szkół żydowskich) z 200 uczniami.

Szkoła powszechna istniała też po odzyskaniu niepodległości. Według wykazu szkół publicznych z 1926r., istniejąca w Wiślicy szkoła powszechna dysponowała 8 izbami, zatrudniała 10 nauczycieli etatowych i 1 nieetatowego, a zapisanych do niej było aż 549 uczniów.

Szkoła kontynuowała swoją działalność po II wojnie światowej. Wiek i stan budynku szkolnego odbiegał już od wymaganych standardów, dlatego w latach 60-tych podjęto decyzję o budowie nowej szkoły. Została ona wybudowana, jako jedna z 1417 szkół powstałych w ramach akcji  „ Tysiąc szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”. Uczniowie do nowej szkoły przenieśli się  jesienią 1967r. Niedługo później odbyła się uroczystość nadania  szkole imienia byłego bohatera, Aleksandra Zawadzkiego. Pierwszym dyrektorem nowej szkoły był Pan Czesław Maciąg. Po nim funkcję tę sprawowali kolejno Pan Stanisław Szot,  Pan Tadeusz Pałys,  Pan Grzegorz Kamiński,  Pan Jerzy Trzepatowski i obecna Pani Dyrektor Joanna Białkiewicz. Od 2012 roku szkoła funkcjonuje jako Zespół Szkolno – Przedszkolny. Aktualnie uczęszcza do niej 342 uczniów z kilkunastu okolicznych miejscowości.