Kolejnym miejscem, które 6 maja 2022 roku odwiedzili uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego
w Wiślicy było gospodarstwo ekologiczne w Niezwojowicach zlokalizowane w uroczym zakątku gminy Pałecznica w województwie małopolskim. Zagroda edukacyjna „PSZCZÓŁKI” wpisana jest do ogólnopolskiej sieci zagród edukacyjnych i jest jedynym takim miejscem w północnej Małopolsce. Wycieczka zorganizowana została w ramach „ Programu dla szkół”.
Po przybyciu na miejsce zostaliśmy powitani przez Gospodarza w czapce krakusce i już było wiadome,że o nudzie w tym miejscu trzeba zapomnieć. Od razu podzielono nas na dwie grupy i każda udała się w swoją stronę. Jedni mieli okazję przenieść się w czasie i trafić do dawnej szkoły, gdzie hitem było pisanie gęsim piórem. Każdy zasiadł w starej szkolnej ławie, dostał pióro gęsie i atrament, a następnie mógł na pamiątkowej karcie spróbować swoich sił. Pisanie gęsim piórem, choć wcale nie jest łatwe, naprawdę dostarcza niezapomnianych wrażeń.
Druga grupa zaproszona została do uroczego starego dworku i pod okiem Pani Danuty i Pani Agnieszki ochoczo zabrali się do przygotowywania zdrowego poczęstunku. Oczywiście, produkty należało najpierw zebrać w przepięknym ekologicznym ogródku -królestwie Pani Agnieszki.Przygotowywanie posiłku sprawiło wszystkim niemałą frajdę. Każdy miał szansę się wykazać, jednak fartuch szefa kuchni był jeden i otrzymał go… Pan Dyrektor, który z niemal mistrzowską wprawą kroił szczypiorek dla wszystkich uczestników wycieczki. Po smacznym poczęstunku nadszedł czas na lekcję historii.
W Izbie Regionalnej mogliśmy obejrzeć galerię obrazów i zobaczyć jedyną w Polsce makietę bitwy pod Racławicami,którą tworzą misternie wykonane w drzewie figurki żołnierzy rosyjskich i chłopów. Historię bitwy można usłyszeć w siedmiu językach, a w języku polskim i francuskim czyta ją aktor - Andrzej Seweryn.
Atrakcji w Zagrodzie „Pszczółki” jest wiele. Kolejną z nich są warsztaty pszczelarskie, w trakcie których każdy mógł samodzielnie rozłożyć i złożyć ul, wysłuchać opowieści o rodzinach pszczelich czy przymierzyć strój.
Niemałą atrakcją było również pranie. Chętni, a było ich wielu, zmagali się z tarami i świetnie sobie poradzili.
Aby odpocząć od wrażeń, wystarczyło przejść do ogrodu. Tu dowiedzieliśmy się, jak pozyskiwać sok
z brzozy, zbierać kwiaty lipy i czarnego bzu na lecznicza herbatkę czy kwiaty mniszka na syrop. Największym zainteresowaniem podczas spaceru po zagrodzie stanowiła huśtawka, łódka spacerowa
i … kijanki.
Zgodnie twierdzimy, że była to naprawdę udana wycieczka i chętnie tam wrócimy.
Opiekunowie: Małgorzata Przybysławska, Ewelina Piła, Artur Haruza