W dniu 22 maja 2023 roku klasa 6a udała się na wycieczkę do tego jednego z piękniejszych miast w Polsce, malowniczo położonego na nadwiślańskiej skarpie, która stanowi strome zakończenie Gór Świętokrzyskich.
Sandomierz, nazywany również „Małym Rzymem” to miejsce, które każdy powinien odwiedzić. Podobnie jak Rzym, on też położony jest na siedmiu wzgórzach, a pod miastami ciągną się podziemne labirynty: w Rzymie – katakumby, natomiast w Sandomierzu – dawne piwnice kupieckie i legendarne lochy. Warto także wspomnieć, że oba miasta mogą poszczycić się równie burzliwą i piękną historią.
Zwiedzanie tego urokliwego miejsca rozpoczęliśmy od Bramy Opatowskiej, co prawda nie wspięliśmy się na taras widokowy, ale z relacji przewodnika wiemy, że widać stamtąd nie tylko panoramę Sandomierza, ale również zachwycającą błękitną wstęgę Wisły, okalającą prastare mury królewskiego grodu.
Spacerkiem udaliśmy się w stronę Rynku- głównego placu miasta- bardzo nietypowego, bo spadzistego, ze wszystkich stron otoczonego pięknymi, kolorowymi kamieniczkami. W jego centralnej części znajduje się Ratusz a nieco niżej- studnia miejska. Dzieci zaintrygowała ogromna kotwica z łańcuchem unoszącym się ku niebu, która ma podobno gwarantować zawsze piękne niebo nad Sandomierzem.
Kolejnym punktem wycieczki była Zbrojownia. Tutaj mogliśmy przymierzać zbroje i historyczne stroje oraz wysłuchać niezwykle zabawnego wykładu dotyczącego rycerskiego kunsztu. Uczniowie mogli również spróbować swoich sił w wybijaniu monet.
Zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej zaczęliśmy od komnaty Haliny Krępianki, w której usłyszeliśmy legendę o zwabieniu Tatarów przez kobietę do piwnic i uratowaniu Sandomierza. Marsz zespołem dawnych miejskich piwnic i składów zakończył się pod budynkiem Ratusza. Następnie udaliśmy się na urokliwy spacer po wzgórzu staromiejskim, podczas którego mogliśmy podziwiać zabytkowe kamieniczki, poznaliśmy historię Sandomierskiego zamku, przeszliśmy przez Furtę Dominikańską, zwaną Uchem Igielnym oraz obok Domu Długosza i Katedry.
Ciekawym punktem naszej wycieczki było odwiedzenie Muzeum Ojca Mateusza. Na powierzchni około 300 m2 zlokalizowano repliki kościółka, plebanii, komisariatu i pałacu biskupiego. Figury woskowe aktorów grających w serialu zrobiono niezwykle realistycznie. Można usiąść przy stole z Pluskwą, pokrzątać się po kuchni z Natalią, popracować na komisariacie z Możejką i wreszcie znaleźć się w areszcie pod czujnym okiem Nocula. A na koniec wysłuchać sprawozdania ojca Mateusza, siedząc przy biurku biskupa. Super atrakcja nie tylko dla fanów serialu.
Po tych wszystkich atrakcjach czekał na nas pyszny obiad i zakupy pamiątek na Małym Rynku. Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi.