Wychowanie komunikacyjne zaczyna się już od przedszkola. W edukacji wczesnoszkolnej kontynuuje się systematyczną naukę w tym zakresie, przysposabiając dzieci do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, pasażera, a także kierującego pojazdem.
Uczestnictwo w tych programach służy poprawie bezpieczeństwa naszych najmłodszych uczniów w domu, w szkole i w drodze do szkoły.
Innowacja pedagogiczna ,, Z kodeksem za pan brat – mały rowerzysta” opracowana została przez G. Masłowską i A. Majcher. Przeznaczona jest do realizacji w klasach pierwszych. Będzie realizowana poprzez włączenie w cykl nauczania treści poszczególnych edukacji.
Innowacja ta została skonstruowana tak, by nauczyciel realizujący jej założenia mógł sprzyjać rozwojowi ucznia, kształtować jego umiejętność samodzielnego myślenia, wyciągania logicznych wniosków i rozwiązywania postawionych problemów. Innowacja ta ma także na celu ujawnianie zainteresowań i kształtowanie uzdolnień dzieci w dziedzinie wychowania komunikacyjnego.
Pozwala przygotować do świadomego i odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym, a tym samym stwarza warunki do uzyskania przez ucznia karty rowerowej. Realizacja innowacji będzie przebiegać zgodnie z opracowanym planem. Zaplanowane są między innymi: spotkanie z policjantem, kierowcą autobusu, prelekcja instruktora nauki pierwszej pomocy i nauka udzielania pierwszej pomocy, filmy edukacyjne.
Dzisiaj- 24.IX.2024r. uczniowie spotkali się z policjantem i wzbogacili swoją wiedzę na temat poprawy bezpieczeństwa w domu, w szkole i na ulicy i konieczności bycia widocznym na niej. Bowiem odblaski to akcesoria, które mają ogromne znaczenie i zwiększają widoczność w trudnych warunkach atmosferycznych.